ПОРАДИ ЛІКАРЯ: БОРОТЬБА З ІНСУЛЬТОМ

ПОРАДИ ЛІКАРЯ: БОРОТЬБА З ІНСУЛЬТОМ

29 жовтня ВООЗ засновано всесвітній день боротьби з інсультом.

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, що приводить до ушкодження тканин мозку та розладу його функцій.

Найчастішими причинами виникнення інсульту є артеріальна гіпертензія, атеросклероз, аневризми судин головного мозку. Спричиняють його виникнення: порушення кровообігу, дистонія судин, коливання артеріального тиску, підвищене фізичне навантаження, психотравми тощо. Судинні захворювання головного мозку - актуальна медико-соціальна проблема суспільства не тільки в Україні та її регіонах, а й в усьому світі.

Інсульт є основною причиною смертей та інвалідності. Більшість людей, які перенесли інсульт стають інвалідами та потребують протягом всього життя постійного догляду.

В Київській області у 2021 році, при зверненні по медичну допомогу в лікувально-профілактичні заклади, хвороби системи кровообігу виявлено у 808202 осіб. В структурі загальної захворюваності і смертності населення вони обіймають перше місце. Спостерігається тенденція до збільшення смертності від хвороб системи кровообігу у 2021р. в порівнянні з 2020 р. на 4,7%. Смертність населення від судинних уражень мозку (цереброваскулярні хвороби) у 2021 році проти 2020 року збільшилась на 7,1%.

Однією із основних причин інвалідності дорослого населення області є цереброваскулярні хвороби, які поступаються тільки хворобам на новоутворення. В структурі первинної інвалідності серед дорослого населення хвороби системи кровообігу складають 20,9%, із них на цереброваскулярні хвороби 11,1%. Серед працездатного населення хвороби системи кровообігу становлять 19,6%, у тому числі цереброваскулярні хвороби 10,6%.

До факторів ризику інсульту відносяться:

- похилий вік;

- цукровий діабет та ожиріння;

- артеріальна гіпертонія;

- серцево-судинні захворювання;

- наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю);

- малорухливий спосіб життя.

Інсульт можна попередити у 80% випадків. Профілактика інсульту грунтується на принципах здорового способу життя, зокрема:

- Відмова від паління. Ризик розвитку інсульту починає знижуватися від разу ж після відмови від паління, через рік можливо в два рази.

- Відмова від споживання міцних алкогольних напоїв.

- Здорове харчування. Необхідно обмежити вживання цукру, солі, жирного м’яса. Вживайте побільше фруктів і овочів. До раціону харчування додайте страви з цільного зерна, нежирного м’яса, риби, бобових, кисломолочні продукти.

- Фізична активність. Навіть помірне фізичне навантаження – прогулянки, танці, плавання, катання на велосипеді зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, в тому числі і інсульту.

Знайте і контролюйте свій артеріальний тиск, рівні цукру та холестерину в крові.

Дотримання принципів здорового способу життя є надійним методом профілактики хвороб систему кровообігу та інсульту.

Домедична допомога при гострому мозковому інсульті: що важливо робити і від чого слід утриматися.

Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання. Інсульт — це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладного лікування, тому при перших ознаках інсульту необхідно викликати швидку (103) або – за крайньої необхідності – самостійно доставити пацієнта у лікарню. Знання базових правил першої домедичної допомоги теж може відіграти важливу роль у збереженні життя та здоров’я постраждалого.

Після виклику “швидкої” варто:

- заспокоїти постраждалого і пояснити, що допомога буде надана;

- дотримуватись вказівок диспетчера швидкої допомоги;

- надати постраждалому максимально зручного для нього положення (рекомендовано – підвищене положення голови 15-30 градусів);

- забезпечити постійний нагляд до приїзду бригади екстреної медичної допомоги;

- при погіршенні стану постраждалого повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги;

- за можливості зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації (наприклад, стосовно точного часу погіршення стану, можливих обставин, які з цим пов’язані, наявних захворювань). Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

При цьому необхідно пам’ятати, що:

- постраждалому не можна давати їсти та пити;

- якщо у нього до приїзду “швидкої” зникли наявні ознаки інсульту, – жодним чином не відміняти виклик.

Багато років поспіль існувала практика, коли «швидка» доставляла хворого на інсульт до найближчої лікарні. Проте далеко не завжди найближча лікарня має необхідні потужності, фахівців та обладнання, для діагностики і лікування таких станів. Через це хворий і лікарі втрачають дорогоцінний час. Адже інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків.

Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

- М (Мовлення) - попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.

- О (Обличчя) - коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.

- З (Запаморочення) - поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.

- О (Очі) - у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.

- К (Кінцівки) - слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими

Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, – терміново викликайте швидку.

- Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика.

- Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.

- Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.

- Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.

- Контролюйте артеріальний тиск.

- За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.

Директор Миронівської філії ДУ "Київський ОЦКПХ МОЗ" Сергій Бабій

Кiлькiсть переглядiв: 50