З Днем Святого Миколая!

19 грудня - день святого Миколая. Св. Миколай також відомий під іменами:Міколай,Міклаш,Йолупукі,Сейнт Ніколаус,Сантаклос,Фадер Крісмас,Пер Ноель,Сінтер Клаас.

Ценайбажаніший день у році для дітлахів.Напередодні свята дітипишуть до нього листи зі своїми побажаннямиі вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бочемні діточки обов'язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.

А в ніч на 19 груднядо кожної дитинки приходить Святий Миколай і кладепід подушкуподарунки.

В сучасні часи з’явилась добра традиція – самеу день святого Миколая опікуватись сиротами та знедоленими дітьми, даруючи їм подарунки.

Народні традиції на Миколая

Колись господарі у цей день варилипиво, скликали гостей, гуляли, веселилися. А по обіді запрягали найкращі коні в "козирки" і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села - "бо треба ж знати, чи слизький сніг цього року випав!"

На Харківщинііснував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які вариликутюіузвар, щоб у наступному році забезпечити врожай на жито й плоди.

На Поділлі хто першим прийдезранку до хати, той буде першим "полазником". "Полазами" вважаються чотири дні в році:Введення, Миколая, Анни іРіздвоабо Новий рік - четвертий і останній "полаз". В ці дні також першим перейти подвір'я має господар, не хто інший. Кожен господар встає в цей день раніше, ніж звичайно, і йде дати худобі їсти. Прийшовши до хліва, поздоровляє німину словами:"Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю жоною!"

На Київщиніхазяїн, прийшовши цього дня із церкви, брав миску зісвяченою водою, паляницю з грудочкою солі, квача з різного зілля, ішов кропити господу, худобу та збіжжя, примовляючи:«Святий Миколай, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!».

Св. Миколай опікується воїнами, водіями і мандрівниками, допомагає бідним у скруті, вважається покровителем дітейта студентів,моряків, торговців та лучників.

В народних переказах святий Миколайборонить людей перед стихійним лихом, а найбільшена воді. Всі одеські рибалки в своїх куренях мали образ святого Миколая. Вихоячи в море на промисел, рибалки завжди брали з собою образ святого чудотворця.

Народні прикмети:

  • Який день на Миколу зимового, такий і на Миколу літнього.
  • У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи.
  • Як впаде великий іній - на гарний врожай хліба.
  • Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину.
  • Морозяний день - на уроду хліба й городини.
  • З цього дня підходять другі морози - Миколині: "На Студеного Миколу снігу навалить гору".
  • Якщо в день Миколая замітає слід, дорозі не стояти від Миколи до Різдва (7 січня).
  • "Скільки дає день Миколая снігу, стільки буде трави на Миколу теплого"
Кiлькiсть переглядiв: 162